Haber

Blinken, balon krizinin ardından yaptığı ilk görüşmede ABD’nin tepkisini Çinli mevkidaşına iletti.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned FiyatıBlinken, Çin’in üst düzey dış politika yetkilisi Wang Yi ile Münih’te yaptığı görüşmede yaptığı yazılı açıklamada, ” ABD kara hava sahasında Çin, yüksek irtifa gözetleme balonuyla ABD egemenliğinin ve uluslararası hukukun kabul edilemez ihlalini doğrudan ele aldı ve bu sorumsuz eylemin bir daha asla yaşanmaması gerektiğini vurguladı.” belirtildi.

Açıklamaya göre, ABD’nin iki hafta önce Çin’e ait bir gözetleme balonunu düşürmesinden bu yana ülkeleri arasındaki ilk üst düzey temasta Blinken, ABD’nin 40’tan fazla hava sahasına giren yüksek irtifa gözetleme balonu programını dünyaya açıkladı. 5 kıtada ülkeler. o yaptı.

Fiyat, Blinken’s” Çin’in Ukrayna’ya karşı yürüttüğü acımasız savaşında sistemik yaptırımlardan kaçınmak için Rusya’ya mali desteğinin veya yardımının sonuçları.Bu konuda uyardığı da iddia edildi.

Açıklamada, Dışişleri Bakanı’nın Kuzey Kore’nin uluslararası balistik füze denemesini “istikrarı bozmanın son eylemi” olarak kınadığı vurgulanarak, “sorumlu güçlerin böylesine önemli uluslararası tehditlere yanıt vermesi gerektiğini” söyledi.

Blinken’in ABD’nin uzun süredir devam eden “Tek Çin” politikasında tesadüfi bir değişiklik olmadığını yinelediği, Tayvan Boğazı boyunca barış ve istikrarı savunmanın değerinin altını çizdiği kaydedildi.

Blinken, iki ülke arasında değerli bir çekişme haline gelen balon etkinliği nedeniyle bu ayın başlarında Pekin’e yapacağı bir geziyi iptal etmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu