Haber

İzmir Büyükşehir Belediyesi Buca’da Yağmur Suyu Ayrıştırma Projesini İnceliyor

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Buca’da Büyük Yağmur Suyu Ayrıştırma Projesi’nin altyapı çalışmalarını inceledi. Tamamlandığında Buca’da yağmur sularından kaynaklanan su baskınlarını tarihe gömecek proje hakkında konuşan Başkan Soyer, “Büyük bir yatırım yapıyoruz, yoksa bu şehrin geleceğini kurtaramayız.”

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, İZSU Genel Müdürlüğü’nün Büyük Yağmur Suyu Ayrıştırma Projesi kapsamında Buca’da yapımı devam eden yağmur suyu hatlarının yapım çalışmalarını inceledi. Başkan Soyer, İZSU Genel Müdürü Ali Hıdır Köseoğlu’ndan Kozağaç İlçesi’nde devam eden çalışmalar hakkında bilgi aldı.

“DEVAM EDECEĞİZ ÇÜNKÜ ÜLKENİN GELECEĞİNE İLİŞKİN ENDİŞELERİMİZ VAR”

Tarihi yatırımla ilgili konuşan Lider Soyer, “Bu proje gelecek yüzyılı kurtaracak bir projedir. Yani bu bölge jeolojik ve coğrafi yapısı itibariyle tam bir çanaktır ve en çok deneyim kazanan noktalardan biridir. Şiddetli su baskınları. Dolayısıyla gördüğümüz şey 3 metre genişliğinde, 2 metre yüksekliğinde, gerçekten yeraltında bir dere. Çok kalıcı bir çözüm ürettik. Çok büyük bir durum olmadığı sürece artık bu bölgede yağmur suyu taşkınları yaşanmayacak. Büyük yatırım, çok önemli kaynak ayırıyoruz. Ama yoksa bu şehrin geleceğini kurtaramayız. Belediye başkanları altyapı çalışmalarında çok proaktif değil. Çünkü “Yapılan iş gözle görülemiyor. Paranın nereye gittiği sorunu, ne yaptığın sorunu olacak ve hiçbir şey net değil. Bu nedenle belediye başkanları bu işlere kolay kolay girmiyor. Ama devam edeceğiz çünkü bu ülkenin geleceğinden kaygılıyız” dedi.

BUCA’NIN TARİHİ ALTYAPI YATIRIMLARI

İZSU, Buca’da 16 kilometre yağmur suyu seperasyonu ve 10 kilometre atıksu hattının üretimi için 230 milyon lira yatırım yaptı. İZSU ekipleri şu ana kadar 4 kilometre yağmur suyu ayırma hattını, 5 kilometre ise atık su hattını tamamladı. İZSU, Kozağaç Deresi’nin taşkın akışını önümüzdeki yıllarda değerlendirerek projesini hazırladığı dere ıslah çalışmasını da tamamladı. Kapsamlı çalışma kapsamında 2 kilometrelik dere rehabilite edildi. Proje, Buca’nın yoğun yağışlara karşı direncinin artırılmasının yanı sıra, yağmur suyunun kirlenmeden Körfez’e ulaşmasının sağlanması açısından da büyük önem taşıyor. Üretim tamamlandığında Buca’nın neredeyse tamamında birleşik sistem altyapı uygulaması da sona erecek.

BELEDİYE BAŞKANI SOYER DÖNEMİNDE ALTYAPI ATAĞI

Başkan Soyer’in Yaşayan Körfez hedeflerinin temel unsurlarından biri olan Büyük Yağmur Suyu Ayrıştırma Projesi kapsamında 2019 yılından bu yana 260 kilometrelik yağmur suyu ayırma hattının inşaatı tamamlandı. Mevcut yağmursuyu şebekesinin yaklaşık yarısı uzunluğunda bir sınır İzmir’de sadece son dört yılda inşa edildi. Bu çalışmalar sayesinde İzmir’de sel ve su baskını şikayetlerinde ciddi bir azalma gözlendi.

Kaynak: ANKA / Ekonomi

haber-savastepe.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu