Haber

İzlanda’da Volkanik Patlama Tehlikesi: Olağanüstü Hal İlan Edildi

İzlandalı yetkililer dün, ülkenin güneybatı Reykjanes yarımadasını sarsan ve bölgede volkanik patlama olasılığının arttığına işaret eden bir dizi güçlü sarsıntının ardından olağanüstü hal ilan ettiklerini duyurdu.

İzlanda Meteoroloji Ofisi (IMO), son günlerde Reykjanes yarımadasındaki Fagradalsfjall yanardağı yakınlarında bir dizi güçlü sarsıntı kaydettiğini, bunun da volkanik patlama olasılığının arttığına işaret ettiğini belirtti. İzlanda Sivil Koruma Ajansı dün, yanardağa yakın bir liman kenti olan Grindavik’te tahliye işlemlerine başladıklarını ve olağanüstü hal ilan ettiklerini duyurdu. Kurum, vatandaşların sakin bir şekilde şehri terk etmeleri gerektiğini, durumun acil olmadığını ve önleyici tahliye planı yapmaya çalıştıklarının altını çizdi.

İZLANDA METEROLOJİ OFİSİ UYARIYOR

IMO, büyük ölçüde erimiş kayaların yeraltına yayılıp yüzeye çıkabileceğinden endişe edildiğini vurgulayarak, “Magma miktarı, Fagradalsfjall’daki patlamalarla ilişkili en büyük magma sızıntılarında gözlemlenen miktardan önemli ölçüde daha fazladır.”

“CİDDİ BİR TEHLİKE YOK”

İzlanda Sivil Koruma Ajansı, tahliye kararının IMO’nun “şu anda oluşan bir magma tünelinin Grindavík’e ulaşabileceğini” belirtmesinin ardından alındığını belirtti. İzlanda Sivil Koruma Ajansı, Grindavik vatandaşlarına “Sakin olun çünkü önlem almak için yeterli zamanımız var” çağrısında bulundu.

Açıklamada, “Acil bir tehlike yok, tahliye öncelikli olarak önleyicidir ve tüm Grindavik sakinlerinin güvenliği öncelikli hedeftir.” ifadesine yer verildi. OHAL kapsamında kente giriş ve çıkışların kapatıldığını belirten Sivil Savunma Ajansı da tahliye planına ilişkin vatandaşlarla bilgi paylaşmaya devam ettiklerini belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu