Haber

Çin, “ulusun duygularını incitecek” kıyafetleri yasaklamaya karar verdi

Çin’de “milletin duygularını inciten” kıyafetleri yasaklayan yasanın yürürlüğe girmesi halinde yasaklı kıyafetleri giyenlerin para cezası veya hapis cezasıyla cezalandırılacağı belirtildi.

Çin’de tartışmalara yol açan yeni bir kararın alınacağı açıklandı. Çin hükümetinin, “ulusun duygularını incitecek” kıyafet giymeyi ve simgelerin kullanılmasını yasaklayacak yasa üzerinde çalışmaya başladığı bildirildi. Söz konusu yasanın yürürlüğe girmesi halinde, “Çin ulusunun ruhuna zarar veren ve duygularını inciten” kıyafetler giyen veya başkalarını bu kıyafetleri giymeye zorlayanlar 15 güne kadar hapis ve 5 bin Yuan para cezasına çarptırılabilecek.

Yasal değişiklikler aynı zamanda ulusal kahramanların ve şehitlerin isimlerinin aşağılanmasını, iftira edilmesini veya başka şekilde ihlal edilmesini ve anıtsal heykellere zarar verilmesini de yasaklıyor. Ancak hükümetin söz konusu yasaklarda hangi durumu saldırgan olarak değerlendireceği belli değil.

Eleştirilerin odağı oldu

Çin hükümetinin yürürlüğe koymayı planladığı yasa tasarısı sosyal medyada eleştirilerin hedefi oldu. Çeşitli sosyal medya platformlarındaki kullanıcılar, polisin ülkenin duygularının incindiğini tek taraflı olarak nasıl tespit edebildiğini sorguladı. Bir kullanıcı şu yorumu yaptı: “Takım elbise ve kravat takmak sayılır mı? Marksizm Batı kökenlidir. Çin’deki varlığı da ulusal duyguları incitmek sayılır mı?” Çin Siyaset Bilimi ve Hukuk Üniversitesi Hukuk Profesörü Zhao Hong, bu yasanın kişilik haklarının ihlaline yol açabileceğini söyledi.

Çin’de tartışmalı kıyafet uygulamaları

Geçen yıl Çin’in Suzhou kentinde Japonya’nın geleneksel kıyafeti olan kimono giyen bir kadının “kavga etmek ve sorun çıkarmak” suçlamasıyla gözaltına alınması, olay Çin’de büyük tepkiye neden olmuştu. Mart ayında Japon askeri üniformasını andıran bir kıyafet giyen bir kadın gözaltına alındı. Pekin’de Tayvanlı şarkıcı Chang Hui-mei’nin ağustos ayında verdiği konsere gökkuşağı desenli kıyafetler giyen kişilerin girmesi yasaklanmıştı. – PEKİN

haberyenipazar.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu