Yaşam

Amasra’da 1800 Yıllık 1,5 Metre Boyunda “Su Perisi” Heykeli Bulundu

Tarihin hemen her döneminde medeniyetlere ev sahipliği yapan Anadolumuz, halen bulunamayan kadim medeniyetlere de ev sahipliği yapmaktadır. sayısız tarihi esere ev sahipliği yapıyor. Arkeologların yürüttüğü çalışmalar, yüzlerce yıl önce yer altında kalmış eserlerin gün yüzüne çıkarılmasını sağlıyor. İşte bu seferkilerin en yenileriyle ilgili haberler. bartınBir süredir kazı çalışmaları devam eden Amastris Antik Kenti’nde dikkat çekici bir eser bulundu.

Yapılan incelemeler sonucunda şunlar tespit edildi: perisi (Nymphe) heykelinin MS 2. yüzyıla ait olduğu belirlendi. Yani bu tarihi eser yaklaşık olarak 1800 yaşındaydı . Yetkililer, onarım sürecinin tamamlanmasının ardından eseri Amasra Müzesi’ne götüreceklerini açıkladı. Bir süre sonra heykel Amasra Müzesi’nde sergilenecek.

İşte Amasra’da bulunan 1800 yıllık su perisi heykeli

Amasra’da bulunan su perisi heykelinin yüzünden 3 metre derinlik kurmak. Yapılan açıklamalarda bu heykelin 1 metre 53 santimetreSürenin uzun olduğu belirtildi.

Konuya ilişkin açıklamalar Kazı ve Araştırma Müdürlüğü Tarafından yapıldı. X üzerinden yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Bartın, Amasra, Gymnasium kazılarımızda MS 2. yüzyıla tarihlenen ve Nymph olduğu düşünülen 1.53 cm yüksekliğinde bir heykel ortaya çıkarıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu