Ekonomi

ABD’de son veriler enflasyon baskılarının canlılığına işaret ediyor

ABD Ticaret Bakanlığı, Mart ayı kişisel gelir ve tüketim harcamaları verilerini yayınladı.

ABD’de bireysel harcamalar Mart’ta yatay seyretti. Kişisel harcamalarda aylık yüzde 0,1 düşüş bekleniyordu.

ABD’de çekirdek fiyat artışlarının Mart ayında da artmaya devam etmesi, Fed’in önümüzdeki hafta faiz oranlarını yeniden artıracağı senaryosunu güçlendirdi.

Fed’in yakından takip ettiği enflasyon göstergelerinden gıda ve enerjiyi dışlayan bireysel tüketim harcamaları fiyat endeksi (çekirdek PCE), Mart ayında iki ay üst üste yüzde 0,3, yıllık yüzde 4,6 arttı. Genel PCE endeksi aylık bazda yüzde 0,1 arttı.

Bu artışın sınırlı kalmasında elektrik maliyetlerindeki düşüş rol oynamıştır. Güçlü bir işgücü piyasası ve yüksek tasarruflar hanehalklarına harcama olanağı sunarken, hanehalkı harcamaları ivme kaybediyor.

Ayrıca ülkede kişisel gelirler mart ayında bir önceki aya göre yüzde 0,3 arttı. Beklenti harcamaların yüzde 0,2 artması yönündeydi.

ABD’de işçilik maliyeti arttı

ABD’de işgücü maliyetleri yılın ilk çeyreğinde beklentilerin üzerinde hızlanarak Fed’in faiz artırımına gitmesinin önünü açtı.

ABD Çalışma Bakanlığı’nın Cuma günü açıkladığı ve fiyatların genel seyri ile işçi yan haklarının izlenmesine olanak sağlayan verilere göre, istihdam maliyeti endeksi ilk çeyrekte yüzde 1,2 arttı.

Personel yan haklarından kaynaklanan bu artışla birlikte işçilik maliyetleri geçen yıl ilk kez bir önceki çeyreğe göre daha fazla arttı. Bloomberg’in anketine katılan ekonomistlerin medyan beklentisi yüzde 1,1 oldu.

İşçilik maliyetleri yedi çeyrektir yüzde 1’den fazla arttı. Bu, 1996 yılına kadar giden en uzun seri anlamına geliyor. Gelen bilgiler, Fed’in önümüzdeki hafta yeniden faiz artırımına gideceğine dair beklentileri güçlendirdi.

habersuruc.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu