Haber

Rus basını dünyanın umutla beklediği haberi böyle duyurdu: Erdoğan bir kez daha savaşı bitirmek için harekete geçti

Rusya Devlet Başkanı Putin’in geçen yıl şubat ayında verdiği talimatla başlayan kanlı savaş can almaya devam ediyor. Ukrayna’nın uzun zamandır beklenen saldırısının başlaması ve çatışmanın Karadeniz’e sıçramasının ardından gerilim doruk noktasına ulaştı. Rusya’dan Haberlerdünya gündemine ilk sırada girdi.

ERDOĞAN YİNE EYLEM

Habere göre; Şubat 2022’de başlayan savaşta her iki tarafla görüşebilen tek cumhurbaşkanı olan Cumhurbaşkanı Erdoğan, barış için bir kez daha devreye girecek ve Ukrayna’ya bu ay yapılması planlanan Vladimir Putin ile barış görüşmelerini başlatma teklifinde bulunacak. .

TEZ VURGULANMIŞTIR

Söz konusu haberde, “Sayın Erdoğan, savaşta kazanan, barış sürecinde kaybeden olmayacağı tezini yineleyerek, sorunun çözümünde arabuluculuk teklifinde bulunacak.”

PUTİN, “DİKKATLİYLE BAKIYORUZ” DEDİ

Geçtiğimiz günlerde St. Petersburg’da Afrika zirvesine ev sahipliği yapan St. Putin, barış anlaşması için net ifadeler kullanmıştı. Putin, Afrikalı liderlere Moskova’nın Ukrayna’ya yönelik barış tekliflerine saygı duyduğunu ve dikkatle incelediğini söyledi.

RUSYA’NIN 2 KURALI VAR

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, Rus devlet televizyonuna verdiği bir röportajda Rusya ile Batı’nın ortasında müzakere olasılığına ilişkin açıklamalarda bulundu. Rus bakan, müzakerelerin başarılı olabilmesi için Batı’nın kabul etmesi gereken iki şartı açıklarken, Lavrov, Batı’nın Rusya Federasyonu’nun çıkarlarını ve güvenliğini tam olarak düşünmesi gerektiğini söyledi. İkinci olarak Lavrov, Batı’nın Moskova’ya gerilimi düşürmeye yardımcı olacak bazı ciddi yaklaşımlar önermesi gerektiğinin altını çizdi. Rus bakan, “Bize bu saygı unsurlarına dayalı gerçekçi tekliflerle yaklaşılırsa, her zamanki gibi yakın olacağız” ifadesini kullandı.

habersultangazi.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu