Haber

“Qatar Energy” Lübnan’daki gaz arama çalışmalarına katılacak

Lübnan Başbakanı Najib Mikati, doğal gaz arama çalışmalarına Fransız ve İtalyan şirketlerinin ardından Katar’ın “Qatar Energy” şirketinin de katılacağını açıkladı.

Lübnan resmi ajansı NNA’da yer alan habere göre, Başbakan Mikati, başkent Beyrut’taki Hükümet Konağı’nda Katar Enerji İşlerinden Sorumlu Devlet Bakanı ve Katar Enerji CEO’su Saad Sherida Al-Kaabi, TotalEnergies’in Fransa CEO’su Patrick ile görüştü. Pouyanne ve İtalya’nın “Eni” enerji şirketinin CEO’su Claudio Descalzi ile.

Enerji alanında sağladıkları ortaklıklar hakkında bilgi veren Mikati, “Katar Enerji, Lübnan karasularında 9’uncu ve 4’üncü bloklarda yüzde 30’luk hisse üzerinden gaz arama çalışmalarına katılacak.” dedim.

Mikati, Katar’ın Lübnan enerji yataklarının üretimi ve keşfine dahil olmasını “önemli” ve “olağanüstü” bir gelişme olarak nitelendirdi.

Lübnan Başbakanı, Total ve Eni’nin yüzde 35 hisse üzerinden aynı bloklarda çalışmaya devam edeceğini bildirdi.

Lübnan basınında yer alan habere göre Katar’ın satın aldığı hisselerin %30’u Rusya’nın Novatek enerji şirketine aitti; ancak Novatek’in Ağustos 2022’de gaz arama ve arama faaliyetlerinden vazgeçtiği belirtiliyor.

Katar, Fransa ve İtalya’dan firmaların çalışacağı 4. Blok Beyrut’un hemen kuzeyinde, 9. Blok ise ülkenin güney sularında yer alıyor.

Lübnan, 27 Ekim 2022’de tartışmalı deniz sınırının çizilmesi konusunda İsrail ile anlaşmaya varmasının ardından gaz arama faaliyetlerine hız verdi.

habernazimiye.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu