Haber

KKTC Cumhurbaşkanı Tatar, BM Kıbrıs Özel Temsilcisi Stewart’ı kabul etti

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, yargıçların eşitliğini ve uluslararası statüyü tanımadan ve onaylamadan ülkelerinin resmi müzakere sürecine girmelerinin söz konusu olmadığını söyledi.

Tatar, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Temsilcisi ve Birleşmiş Milletler Barış Gücü (UNFI) Kıbrıs Özel Temsilcisi Colin Stewart’ı başkent Lefkoşa’daki Cumhurbaşkanlığı makamında kabul etti.

Resepsiyonun ardından gazetecilere açıklamalarda bulunan Tatar, Yunanistan ve Türkiye’deki seçimlerin ardından BM’nin KKTC ile GKRY arasında bir müzakere süreci aradığı izlenimine sahip olduğunu belirtti.

KKTC’nin iki yıl önce İsviçre’nin Cenevre kentindeki müzakerelere ilişkin tutumunu net bir şekilde ifade ettiğini belirten Tatar, “Egemen eşitliğimizi ve uluslararası statümüzü tanımadan ve onaylamadan resmi müzakere sürecine giremeyiz. Barış ve güvenliğin devamı için; iki eşit taraf yan yana sürdürülebilir bir anlaşmaya gitmeli. Bunun için egemen eşitlik ve eşit ulusal statü şarttır.” dedi.

KKTC’nin diyalogdan yana olduğunu BM yetkililerine iletmek üzere Stewart’a ilettiklerini kaydeden Tatar, Avrupa Birliği’nin (AB) Kıbrıs sorununa müdahale etme niyetinden duydukları memnuniyetsizliği BM’ye ilettiklerini söyledi.

Tatar, Yunanistan ve GKRY’nin AB üyesi olması nedeniyle AB’nin müzakerelere dahil olma talebini asla kabul etmeyeceklerini sözlerine ekledi.

BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Temsilcisi ve BM Barış Gücü Misyonu Başkanı Colin Stewart, görüşmenin sonunda KKTC cumhurbaşkanları ile GKRY’yi önümüzdeki dönemi çok değerli bir süreç ve ilerleme fırsatı olarak görmeye davet ettiğini söyledi. Kıbrıs meselesinde.

Tatar ile görüşmesinin geçtiğini kaydeden Stewart, dün Kıbrıs Rum Cumhurbaşkanı Nikos Hristodulidis ile görüştüğünü hatırlatarak, “Aylardır yerel ve bölgesel aktörler için ‘oyalayıcı’ olan seçimler artık tamamlandı. Bu süreçte, Kıbrıs konusunda ilerleme kaydetmeyi umuyoruz.” şeklinde konuştu.

mazgirt-haber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu