Ekonomi

Fed, 6 büyük ABD bankasından iklim riski analizi istedi

YENİ Federal Rezerv, ülkenin en büyük altı bankasından portföylerindeki belirli varlıklar üzerindeki iklim değişikliğiyle ilgili risklerin etkisini analiz etmelerini istedi.

Fed’den yapılan açıklamada, bankanın pilot iklim senaryo analizi çalışmasının nasıl yürütüleceğine ilişkin bilgiler paylaşıldı.

Açıklamada, iklim risk yönetimi uygulamalarına ilişkin anlayışı derinleştirmek ve iklimle ilgili finansal riskleri belirleme, ölçme, izleme ve yönetme kapasitesi oluşturmak amacıyla nitel ve nicel bilgi toplanacağı belirtildi.

Açıklamada, ABD’nin en büyük 6 bankasından iklim risk analizi istendiği belirtilirken, bu bankaların sel, orman yangını, kasırga, sıcak hava dalgası ve kuraklık gibi olayların sektörlerine etkisini değerlendirecekleri kaydedildi. kredi portföyleri ve ticari gayrimenkul varlıkları.

Çalışmaya katılacak bankaların Bank of America, Citigroup, Goldman Sachs, JPMorgan Chase, Morgan Stanley ve Wells Fargo olduğu hatırlatılarak, bankalara risk analizi için verilen sürenin 31 Temmuz’da sona ereceği bildirildi.

Fed’den yapılan açıklamada, analizlerden elde edilen bilgilerin potansiyel risklerin tespit edilmesi ve etkin risk yönetimi uygulamalarının geliştirilmesi amacıyla kullanılacağı belirtildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu