Haber

Ermenistan Başbakanı: Yeni bir savaş çıkma olasılığı yüksek

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, Azerbaycan’ı soykırım yapmakla suçlarken yeni bir savaş ihtimalini gündeme getirdi. Paşinyan, “Barış anlaşması imzalanmadıkça ve böyle bir anlaşma iki ülke parlamentolarında onaylanmadıkça, elbette yeni bir savaş çıkma ihtimali çok yüksek” dedi.

AZERBAYCAN İLE ERMENİSTAN ARASINDAKİ GERİLİM DÜŞMÜYOR

Azerbaycan’ın Ermenistan’ın işgali altındaki Karabağ’ı işgalinin ardından gerilen iki ülke arasındaki gerilim azalmıyor. Ateşkesin ardından çatışmalar azalsa da “yeni bir savaş” olasılığı gündemde.

PAŞİNYAN’DAN “YENİ SAVAŞ”

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan’ın son açıklaması bu olasılığı güçlendirdi. Fransız haber ajansı AFP’ye konuşan Paşinyan, Azerbaycan ile yeni bir barış anlaşmasına varılmaması durumunda yeni bir savaşın çıkma ihtimalinin yüksek olduğunu belirtti.

“YENİ BİR SAVAŞ ÇOK MÜMKÜN”

Paşinyan, “Barış anlaşması imzalanmadıkça ve böyle bir anlaşma iki ülke parlamentolarında onaylanmadıkça, elbette yeni bir savaş çıkma ihtimali çok yüksek” dedi. Paşinyan, Azerbaycan’ı “soykırım” yapmakla suçladı. Karabağ’daki meseleyle ilgili de konuşan Paşinyan, “Biz bir soykırım hazırlığından bahsetmiyoruz, devam eden bir soykırım sürecinden bahsediyoruz” dedi.

GÖRÜŞMELERDEN SONUÇ YOK

Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki sorunun çözümü için Avrupa Birliği, Amerika Birleşik Devletleri ve Rusya arabuluculuk yapıyor. Ancak müzakerelerden bir sonuç çıkmadı.

kofcaz-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu