Ekonomi

EPDK, doğal gaz ihracat çıkış noktalarının kullanımına ilişkin usul ve esasları belirlemiştir.

EPDK Doğal Gaz İhracat Çıkış Noktalarının Kullanımına İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Kurul Kararı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Buna göre, doğal gaz iletim şirketi, her bir ihracat çıkış noktası için uygulanacak maksimum rezerv kapasite (MAK) değerini ve ilgili dönem için rezerve edilebilecek atıl kapasiteleri, gaz yılı kapasite rezervasyonundan 60 gün önce belirlemiş, doğal gazın Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı hizmeti. arz görünümlerinin güvenliği dikkate alınarak duyurulacaktır.

İletim şirketinin gaz yılında yayınlayacağı kapasite duyurusunda, ihraç edilecek tedbirin kesintili mi yoksa kesintisiz mi olacağı, mevsimsel olup olmayacağı ve diğer hususlar bakanlığın görüşü dikkate alınarak yer alacak. gerekli görülen hususlar.

Ayrıca, bakanlığın görüşü çerçevesinde iletim şirketi, uzun vadeli kapasite rezervasyonunun birden fazla takvim yılını kapsayacak şekilde kapasite duyurusu yapabilecek ve iletim kapasite fiyatını belirleyecek. söz konusu transfer için ilgili ihracat çıkış noktasında geçerlidir.

İhracat çıkış noktalarının ortasında ise İletim Şebekesi İşletme Yönetmeliği’nin (ŞİD) kapasite devir kararları uygulanmayacak.

kaynarcahaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu