Haber

Depremde tek bir levha kırılmadı: Yapılması gerekeni yaptık.

Maraş’ta meydana gelen iki büyük depremde 35 binden fazla kişi hayatını kaybederken, Maraş’ın Onikisubat ilçesinde bir apartman ve altındaki işyerlerinde hasar olmadı. Hasarsız dairenin altında mutfak eşyalarının satıldığı mağazada ürünlerin devrilmemesi gündem oldu.

‘AĞIR HASARLI BİR BİNAMIZ YOKTU’

Müteahhit Akın Öncül , CNN Türk’e yaptığı açıklamadaProjeye uyduklarını ifade ederek, “Tüm milletimizin ve devletimizin başı sağolsun. Elimizden geldiğince tüm ekibimizle iletişim halinde olarak üretimimize devam ettik. Maalesef o binanın karşısında bir bina yıkıldı.

Orası Kahramanmaraş’ın yukarı bölgeleri değil. Çok şükür ağır hasarlı bir binamız olmadı. Sağlam yapı derken yapılması gerekeni yaptık. Bu bir ekip işi. Bu işte inşaat mühendisi, mimar ile birlikte çalıştığımız ortak bir formda hareket ediyoruz. Yapı kontrol sistemi 2014 yılında başladı. Ondan önce kendimiz yapıyorduk. Demir veya beton aldığımız firmada bir sıkıntı olsa ona göre önlemimizi alırdık. Bu tam bir grup çalışmasıdır. İnşaatta çok eşya var ama genel olarak 50 eşya var, tek tek inceliyorduk. Bir yapının en değerlisi kaba yapısıdır. Mobilya duvar kağıdını değiştirebilirsiniz. Kiriş, kolon ve perde değiştiremezsiniz. En değerlisi kaba iskeledir. Acımız büyük. Tüm milletimize ve devletimize teşekkür ederiz. Umarım herkes kuralına göre yapar. Bina öldürür, sallamak değil” dedi.

İki büyük depremin ardından binlerce binanın yıkıldığı felakette, mağazadaki raf ve tezgahlardan porselen tabak, bardak ve mutfak eşyalarının düşmemesi dikkat çekti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu