Haber

Amasya’da Yetiştirilen Jersey İneklerine ‘Süt Makinası’ Deniyor

Amasya’da TİGEM bünyesindeki Gökhöyük Tarım İşletmesi’nde yetiştirilen Jersey cinsi inekler, ürettikleri bol ve birinci sınıf süt nedeniyle ‘süt makinesi’ olarak adlandırılıyor. Diğer ırklarla karşılaştırıldığında bu inekler yedikleri yemi en fazla süte dönüştürürler ve günde ortalama 22 litre süt sağarlar.

“Bunlara ‘süt makinesi’ diyebiliriz”

Sütü yüzde 5 civarında yağ içeren ve protein oranı oldukça yüksek olan jersey cinsi, diğer ırklara göre daha az yem tüketse de vücut olarak daha küçük görünse de yüksek süt verimi sağlıyor. Gökhöyük Tarım İşletmesi Müdürü Muhammet Altıparmak, “Laktasyonda 6 bin litreye kadar süt veriyorlar. İşletmemizde ortalama günlük süt verimi 22 litre. Bunlara ‘süt makinesi’ diyebiliriz. Çünkü bu inekler dönüşen bir cins. En çok yedikleri yem süte karışıyor.”

Hamile düve ve damızlık satışlarımız mevcuttur

1.157 jersey cinsi büyükbaş hayvanın bulunduğu işletmede günlük 410 sağmal inekten elde edilen sütün satıldığını anlatan Muhammet Altıparmak, “Yetiştirdiğimiz büyükbaş hayvanlara yoğun talep var. Bunları gebe düve olarak satıyoruz. Erkek damızlık satışlarımız devam ediyor.”

Buzağılara özel bakım

Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü’ne (TİGEM) bağlı işletmede doğan buzağılar, özel ağıllarda yetiştiriliyor. Beslenmeleri ve takipleri veteriner hekim gözetiminde yapılmaktadır. -AMASYA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu