Ekonomi

AB’de elektrik üretiminde yeşil kaynaklar fosil yakıtları geride bırakıyor

Londra merkezli enerji düşünce kuruluşu Ember’in analizine göre, Avrupa Birliği’nde (AB) yaşanan elektrik krizine rağmen Ekim 2022-Mart 2023’ü kapsayan kış döneminde fosil yakıtların elektrik üretimindeki payı azaldı.

AB ülkelerinde “kriz kışı” olarak adlandırılan bu dönemde elektrik talebindeki yüzde 7’lik düşüş, fosil yakıtlardan elektrik üretiminin de bir önceki kışa göre yüzde 12 oranında azalmasını sağladı.

Bu dönemde kömürden elektrik üretimi yüzde 11, gazdan elektrik üretimi yüzde 13 azaldı.

AB’de kömür santralleri kullanan 18 ülkenin 15’inde kömürden elektrik üretimi azaldı. Polonya ve Almanya’daki düşüş, kömürden elektrik üretimindeki toplam azalmanın yüzde 70’ini oluşturdu.

Aynı dönemde yenilenebilir enerji kaynaklarından elektrik üretimi de yüzde 4 büyüdü.

Böylece kış döneminde AB’nin toplam elektrik üretiminde yenilenebilir enerji kaynaklarının payı ilk kez fosil yakıtları geride bırakarak yüzde 40’a ulaştı. Fosil yakıtların payı yüzde 37 oldu.

12 milyar Euro değerinde elektrik tasarrufu

Kış döneminde neredeyse tüm AB ülkelerinde elektrik talebi son 5 yılın ortalamasına göre yüzde 6,2 azalarak 12 milyar euro elektrik tasarrufu sağlandı.

Ember Analisti Chris Rosslowe, analize ilişkin yaptığı değerlendirmede, Avrupa’nın Rusya’nın Ukrayna’daki savaşının tetiklediği artan enerji maliyetleri ve arz endişeleriyle bir kış kriziyle karşı karşıya olduğunu belirterek, “AB bu zor ayları atlattı ama önümüzdeki yıllarda daha da güçlenecek. Ani talep düşüşleri ve ılıman hava koşullarıyla karşı karşıya kalan Bakan, “AB’nin enerji arzını istikrarlı tutmak için mümkün olan en kısa sürede fosil yakıtları bırakması gerekiyor” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu