Ekonomi

ABD piyasalarında ‘kısa’ ralli beklentisi

Küresel piyasalarda dikkatler Jerome Powell’ın açıklamalarına çevrilirken, piyasaların kısa vadeli iyimser beklentileri ön plana çıkıyor.

Morgan Stanley ABD Baş Sermaye Stratejisti Michael Wilson, Wall Street hisse senetlerinde kısa vadeli bir ralli beklediğini söyledi.

Pazartesi günü bir rapor yayınlayan Wilson, S&P 500 endeksinin geçtiğimiz hafta 200 günlük hareketli ortalamasının üzerinde dirençli formda kaldığına ve söz konusu seviyenin artık bir dayanak noktası haline gelebileceğine dikkat çekti.

Wilson, ABD tahvil getirileri ve doların düşmeye devam etmesi halinde daha da yükselebileceğini öngördü. Notta, “Hisse senedi piyasaları geçen hafta kritik bir destek testinden geçti ve ayı piyasası rallisinin henüz sona ermediğini gösterdi” denildi. Ancak stratejiste göre ralli uzun sürmeyecek. Kârlılık başta olmak üzere temel göstergelerde bozulma olduğuna işaret eden Wilson, orta vadede daha fazla düzelme olabileceğini öngördü.

JPMorgan CEO’suna göre Ukrayna en büyük acele

JPMorgan CEO’su Jamie Dimon, en büyük endişelerinin Ukrayna’daki savaş ve ABD’nin Çin ile bağları olduğunu söyledi.

Pazartesi günü Bloomberg TV’ye konuşan Dimon, “En çok endişelendiğim konu Ukrayna. Petrol, gaz, dünya liderliği ve Çin ile ilişkimiz konusunda endişeliyim. Bütün bunlar, her gün uğraştığımız ekonomik çalkantılardan çok daha ciddi” dedi.

ABD ekonomisinin derin bir resesyondan kurtulabileceğini öngören Dimon, “Yumuşak inişe hâlâ ulaşabiliriz. Orta derecede bir durgunluk mümkündür, ancak daha şiddetli bir durgunluk da mümkündür. Enflasyonun düşme ihtimalinin oldukça yüksek olduğunu düşünüyorum. Ancak bu, dördüncü çeyreğe kadar gereken seviyede olmayacak. Fed’in daha fazlasını yapması gerekebilir” dedi. ABD’de tüketim harcamalarının şu anda “mükemmel durumda” olduğuna işaret eden Dimon, bunun bir noktada biteceğini tahmin etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu